C# Kabarcık Sıralama (Bubble Sort) Algoritması

Bu yazımda sizlere, sıralama algoritmalarından olan kabarcık sıralama diğer bir isimle baloncuk sıralama ingilizce ismiyle ise bubble sort algoritmasını, C# ile örnek bir kodlama yaparak anlatmaya çalışacağım.

Bu algoritmada mantık, birbiriyle komşu olan 2 elemanın eğer uygunsa yer değiştirmesi işlemine dayanır. Yer değiştirme işleminde, komşu 2 eleman karşılaştırılır, kendi aralarında uygun yerlerde değilse yer değiştirirler ve bu işlem sıralama bitene kadar devam eder.

Şimdi bir örnek yaparsak, C# ile bu algoritmayı kodlayalım,

static void Main(string[] args)
{
	int[] arr = new int[7] { 3, 7, 5, 8, 2, 9, 4 };
	int gecici = 0;

	for (int i = 0; i < arr.Length; i++)
	{
		for (int j = 0; j < arr.Length; j++)
		{
			if (arr[i] < arr[j])
			{
				gecici = arr[i];
				arr[i] = arr[j];
				arr[j] = gecici;
			}
		}
	}

	for (int i = 0; i < arr.Length; i++)
	{
		Console.Write("{0}", arr[i] + " - ");
	}

	Console.ReadLine();
}

 

Burada dikkat ettiyseniz 2 döngü kullanıldı, içteki döngü işini bitirdikten sonra, dıştaki döngü çalışır ve bu şekilde tüm sayılar sıralanıncaya kadar işleme devam edilir.
Sonuç olarak sayılar 2 – 3 – 4 – 5 – 7 – 8 – 9 olmak üzere sıralı bir şekilde ekrana basılır. Burada kod size sadece fikir verecektir, kodu daha iyi anlayabilmek için kendiniz debug yapmanız daha faydalı olacaktır 🙂
Tabi bu yöntemlerden sadece bir tanesi, kodu anlaşılır olması açısından çok sade tuttum. Anlayamadığınız bir yer olursa, yorumlarda belirtin lütfen.

 
Son olarak aşağıdaki videoda bu algoritmanın mantığını eğlenceli bir şekilde anlatmışlar, isterseniz göz atabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin 😉

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir