Başarılı Trader ve Yatırımcı Ed Seykota’nın Sistemi ve Bazı Tavsiyeler

Bu yazımda oldukça başarılı bir trader ve yatırımcı olan fakat fazla tanınmayan Ed Seykota’nın yıllarca uygulamış olduğu başarılı sisteminden bahsedip bu bilgileri ve yöntemleri sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Ed Seykota trader yapanların uyması için aşağıdaki tavsiyeleri önermiştir.

 • Alırken ve satarken trend takibi yap ve olabilecek en doğru noktaları belirle.
 • İşlem açarken mutlaka stop kullan, asla stopsuz işlem açma.
 • Yaptığınız işlemler toplam portföyünüzün %10 unu geçmesin.
 • İşleminiz ne kadar kârdaysa o kadar uzun süre o işlemde kal, burada takip eden stop yöntemi kullanılabilir, fiyat yükseldikçe stop noktası da destek ve dirence göre belirlenip yukarı taşınabilir.
 • Ve en önemlisi bu kuralları asla esnetmeyin ve sorgusuzca kurallara uyun.
 •  

  Bir diğer konu olan Trend Takibi için ise aşağıdaki yöntemleri tavsiye olarak alabilirsiniz.

  Borsalarda fiyatlar istisnalar olmadığı sürece 3 şekilde hareket ederler.

  1) Yükseliş evresi yani diğer bir deyişle Boğa piyasası.
  2) Düşüş evresi yani diğer bir deyişle Ayı piyasası.
  3) Fiyatların belirli bir aralık içinde hareket etmesi ya da diğer bir deyişle Toplama ve Dağıtım evresi kısmı. Buna genellikle akümülasyon veya akümüle etmekte denilebilir.

  Gelin bu 3 kuralı görsel grafiklerle açıklamaya çalışalım.

   

  Aşağıdaki grafikte fiyatların sürekli olarak yukarı yönlü hareket ederek yükseldiğini ve bir önceki alçak dibin fiyatının trendi aşağı yönlü kırmadığı veya kırmışsa da fake dediğimiz (yani fiyatın çok kısa bir zaman diliminde trendin altına inip hızlıca geri çıktığı) yapılar görebiliriz. Bu tür durumlardaki piyasa yapısına boğa piyasası denilebilir.

  yükseliş trendi boğa piyasası

   

  Aşağıdaki grafikte fiyatların sürekli olarak aşağı yönlü hareket ederek düştüğünü ve bir önceki yüksek tepenin fiyatının trendi yukarı yönlü kırmadığı veya kırmışsa da fake dediğimiz (yani fiyatın çok kısa bir zaman diliminde trendin üstüne çıkıp hızlıca geri indiği) yapılar görebiliriz. Bu tür durumlardaki piyasa yapısına ise ayı piyasası denilebilir.

  düşüş trendi ayı piyasası

   

  Şimdi gelelim en önemli yer olan, nerede alıp nerede satmamız gerektiğine nasıl karar veririz bunu görelim.

  Öncelikle nereden almalıyız, çok kısaca anlatmak gerekirse, markette düşüşün bitip yükseliş trendinin başladığı yeri tahmin edip buradan alım yapmamız riskimizi en aza indirecektir.
  Bu tahmini ise aşağıdaki örnek bir grafik üzerinden inceleyip anlayabilirsiniz. Burada alım yapmamız gereken yer kırmızı ile işaretlenen alandır.

  alım noktası

   

  Alım yaptık peki bunu maksimum kâr edecek şekilde nerede satmalıyız diyorsak ise, burada da trendin sona erdiği alanda satmamız en doğrusu olacaktır. Trendin sona erdiğini ise, trendin güçsüzleştiği ya da kırıldığı noktaları tespit ederek tahmin edebiliriz. Bu durumu aşağıdaki grafik üzerinden inceleyip anlayabilirsiniz. Burada satış yapmamız gereken yer kırmızı ile işaretlenen alandır diyebiliriz.

  satış noktası

   

  Anlatacaklarım bu kadardı, umarım yeni başlayanlar ya da kendini geliştirmek isteyenler için faydalı bir yazı olmuştur. Soru ya da yorumlarınızı yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.
  Herkese bol kazançlar 🙂

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir