Gif Nasıl Oluşturulur

Bu yazımda sizlere bilgisayarınızdan .gif (Graphics Interchange Format) uzantılı hareketli resim nasıl oluşturabilirsiniz kısaca bunu anlatacağım.

Öncelikle bunun için, screentogif.com sitesine girip sizin için uygun olan versiyonu indirin.
Ben kurulumla uğraşmamak için Portable seçeneğini indirdim. Uygulamayı indirdikten sonra, zip dosyasını çıkartın ve “ScreenToGif.exe” uygulamasını açın.

Uygulamayı açtıktan sonra, karşınıza resimdeki gibi bir ekran gelecektir.

ScreenToGif

Burada “Kaydedici” kısmına tıkladığınızda karşınıza gif oluşturmak istediğiniz yeri kaydedebileceğiniz ve boyutları da ayarlanabilir bir pencere çıkacaktır.
Burada pencereyi istediğiniz yere getirip, boyutunu ayarladıktan sonra sağ alt tarafta bulunan “Kayıt” kısmına basarsanız gif için gerekli olan süreci kaydetmeye başlar. Bütün kaydetme işlemi bittikten sonra ise “Dur” butonuna bastığınızda işlem bitmiş olur ve yapılan kaydetme işlemlerini kontrol edebileceğiniz farklı bir ekran açılır.
Burada “Yürütme” sekmesine gelip “Oynat” butonuna basarsanız kaydetmiş olduğunuz işlemi görebilirsiniz.
Diğer seçeneklerle ise her kaydedilen çerçeveyi kontrol edip üzerinde düzenleme ya da silme işlemlerini yapabilir ek olarak diğer menülerden ise farklı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Oluşturduğunuz .gif resminizin son halini kaydetmek isterseniz ise, “Dosya” sekmesinden “Farklı Kaydet” butonuna tıklayıp oluşturduğunu gif i belirtilen dizine kaydettiğinizde .gif uzantılı hareketli resminiz oluşmuş olur.

Bu anlattıklarıma ek olarak uygulamanın ilk açılış ekranında çıkan “Webcam” kısmından kamera ile görüntünüzü kaydedebilir, “Pano” kısmından ise açılan boş yere çizim yapabilir ve bunu da aynı şekilde .gif uzantılı resim olarak kaydedebilirsiniz.

Olabildiğince basit ve kısa tutarak kısaca .gif uzantısı oluşturmayı anlatmaya çalıştım, uygulamanın kullanımı da aslında oldukça basit, farklı özellikler için kendiniz de denemeler yapabilirsiniz. Soru veya yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz arkadaşlar, anlattıklarım umarım faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir