Linux Grub Ekranını Düzenlemek ve Windows’u Listede Göstermek

Bu yazımda Windows işletim sisteminizin yanına Linux işletim sistemi kurduğunuzda bilgisayarınızın ilk açılışında çıkan Grub ekranını nasıl düzenleyeceğinizi, bazen listede çıkmayabilen Windows işletim sisteminin görünmesini ve üzerindeki seçenekleri nasıl ayarlayacağımızı kısaca göstereceğim.

Ben burada örnek Linux işletim sistemini Ubuntu üzerinden gösterip anlatacağım, bu anlatacaklarım diğer Linux işletim sistemlerin de farklı bir durum yoksa çalışacaktır.

Tabi bu yazıda anlatacaklarım Linux üzerinde birden fazla yolla da yapılabilir, ben en sade ve basit haliyle nasıl yapılır bunu göstereceğim.

 

İlk olarak Grub ekranını düzenlemek için Ubuntu Yazılım Merkezi üzerinden Grub Customizer programını indirelim, tabi bu uygulama farklı yerlerden de indirilebilir.
Programı kurduktan sonra uygulamayı açtığınızda, örnek olarak aşağıdaki gibi bir pencere karşınıza çıkacaktır. Ben bu ekranı kendime göre dizayn ettiğim için son hali aşağıdaki gibidir.

grub customizer

Burada işaretlediğim yerlerdeki araçları kullanarak listeyi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz, var olanları silebilir, sırasını değiştirebilir veya görünecek isimleri değiştirebilirsiniz. Bütün işlemleri ve ayarlamalarınızı yaptıktan sonra Kaydet butonu ile son halini kaydedebilirsiniz.

 

Bazı durumlarda Windows ismi listede görünmeyebilir, eğer ki listede Windows ismini göremiyorsanız, aşağıdaki resimde gösterdiğim seçeneği işaretleyin, sonrasında Windows ismini listede görebileceksiniz.

grub customizer ayarlar

Bu pencereyi genel ayarlar sekmesinden, resimde de işaretlediğim gibi gelişmiş ayarlar butonuna tıklayarak açabilirsiniz. Daha sonra GRUB_TERMINAL seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Sonrasında farklı bir durum yoksa artık ana listede Windows işletim sisteminizin de ismini görebileceksiniz.

Anlatacaklarım bu kadar, umarım faydalı olmuştur, bir kişinin bile işine yararsa benim için yeterlidir. 🙂
Soru veya yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir