Soyağacınızı Görselleştirin

Bu yazımda sizlere, e-devlet kapısı üzerinden hizmete sunulan turkiye.gov.tr üzerinden erişebildiğiniz soy ağacınızın görselleştirmesi ile ilgili bilgi vereceğim. Belki bilmeyenleriniz için ilgili hizmete e devlet üzerinden buradan ulaşabilirsiniz. Buradaki adresten bilgilerinizi girdikten sonra size ait olan soy ağacı listesini görebilirsiniz.

 
Gelelim işin görselleştirme kısmına, öncelikle bunu yapmak için buradaki Alt-Üst Soy Belgesi’ni bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Resimde de görüldüğü gibi Yazdır butonuna tıklayın ve oluşan çıktıyı PDF olarak bilgisayarınıza kaydedin.

soyağacı kaydet

 
Şimdi gelelim asıl konuya yani bu indirmiş olduğunuz PDF belgesindeki soyağacı listesini nasıl görsel hale getireceğiz. Bunun için benim de geçenlerde denk geldiğim, github üzerinde bulunan oldukça basit ve sade halde yapılmış olan bir script uygulaması, bu proje görselleştirme işini çok güzel ve basit haliyle yapmakta.
 

Şunu altını çizerek söylemek istiyorum, buradaki uygulama herhangi bir şekilde bilgilerinizi vs. çalmaz, çünkü işlem bir kere online olarak yapılmamaktadır, indirmiş olduğunuz uygulama ile kendi bilgisayarınız üzerinden yapılmaktadır. Zaten uygulama kodları herkese açık bir şekilde github üzerinden paylaşılmış, github nedir diyorsanız onu buradan öğrenebilirsiniz. Ha ben bunları bilmiyorum, kodlardan da anlamam diyorsanız uygulamayı indirdikten sonra, internet bağlantınızı kapatın, işlemi bu şekilde yapın.
 
Uygulamayı incelemek ve kaynak kodlarını görebilmek için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz : https://github.com/okul101/SoyAgaci
Github üzerinden direkt olarak indirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz

Uygulamayı indirdikten sonra zaten kullanımı çok basit, zip halinde bulunan SoyAgaci-master dosyasında bulunan index.html sayfasını tarayıcınızda açın.
Şimdi Yükle butonuna basarak indirmiş olduğunuz PDF çıktısını seçin ve oluşan görseli bilgisayarınıza indirin, işlem bu kadar basit. Zaten buradaki bütün işi main.js script dosyası yapmaktadır, incelemek isteyenler dosyanın içini görüntüleyebilir, tekrar söylüyorum burada herhangi bir bilgi çalma vs. gibi bir durum söz konusu o-la-maz, bu konuda içiniz rahat olsun. 🙂

Bu projeyi hazırlayan ve bizlere sunan arkadaşa da teşekkürlerimi sunuyorum.

Görüş ve yorumlarınızı konu altına yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir