Deprem ve Diğer Durumlar İçin Ulusal Mobil Uyarı Sistemi Kurulması

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) bünyesindeki Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı tarafından alınan karar ile deprem, afet, acil durumlar ile kamu düzenine, milli güvenliğe ve ulusal siber güvenliğe karşın bir Ulusal Mobil Uyarı sistemi kurulması gündeme gelmiştir.

BTK’nın yayımladığı taslağa göre, bu mobil uyarı sistemi ile gerektiği durumlarda coğrafi olarak belirli bölgelerde bulunan kullanıcılar, 4 farklı yöntem ile, Mobil Alarm Sistemi (CMAS), Hücresel Yayın Sistem (CBS), Çağrı Öncesi Anonsu ve SMS sistemlerinden birinden bildirim alarak bilgilendirilebilecek.

Bu uyarı sistemleri sayesinde deprem, afet vb. tüm acil durumlarda, operatörlerde yoğunluk oluşturmadan haberleşme ve bilgilendirme yapılabilecek.

Engelli ve yaşlı kullanıcılarında bu yapılan bildirimleri almasının kolaylaştırılması için sesli uyarı, görsel uyarı ve titreşim uyarısı gibi yöntemler kullanılabileceği belirtilen bu taslakta, bildirimler en az 160, en fazla ise 360 karakter uzunluğunda olacağı belirtilmektedir.

Sistemin başarılı bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmek, ayrıca farkındalık sağlamak ve kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla yılda en az bir kere bildirim gönderilerek testler yapılacak.

BTK’nın yayınladığı bu ayrıntılı taslağa ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir