Depresyondan Çıkmak İçin Ne Yapmalı

Herkese merhabalar,
Bu yazımda sizlere, depresyona girdiğini düşünenler veya gerçekten depresyonda olanlar için neler yapılabilir bununla ilgili bazı tavsiyeler vereceğim.

1) Spor Yapın

Spor yaptığınız zaman kaslarınız oksijensiz solunum yapmaya başlar ve laktik asit salınımı olur, bu sayede kaslarınızda yanma hissi oluşur. Beyin ise bu acıyı geçirmek için endorfin salgılar, endorfin ise morfin benzeri bir hormondur, fiziksel acınızı hafifletir böylelikle kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Kısaca spor yapın, gidebiliyorsanız spor salonuna gidin o da olmazsa koşun, yürüyün, yüzün, bisiklet sürün aradaki farkı göreceksiniz.

 

2) Uykunuz Düzenli Olsun

Çok ya da az uyumak ruh halinizi kötüleştirebilir. Özellikle geceleri uyanık kalıp, gündüzleri uyuyor iseniz bu güneş ışığı almanızı engelleyecek ve sizi daha melankolik kılacaktır. Herkes gibi geceleri uyuyun, gündüzleri yaşayın.

3) Dengeli beslenin

Olabildiğince sağlıklı beslenmeye çalışın, gün içinde az ya da çok yemeyin. Eğer bu şekilde beslenirseniz bu fiziksel sağlığınızı bozacak, bu da dış görünüşünüzü kötü etkileyecektir, dış görünüşünüzün kötü olması ise kendinizi daha depresif hissetmenize neden olacaktır. Bu yüzden doğru beslenin ve formunuza dikkat edin.

4) Serotonin Düzeyini Yükselten Besinler Alın

Serotonin insana mutluluk hissi veren bir nörotransmitterdir. Serotonin düzeyi yüksek bir insan kendini mutlu, enerjik ve daha canlı hisseder. Serotonin düzeyini yükselten bazı besinler vardır, bunlardan bazıları, çikolata, peynir, portakal, mandalina, süt gibi başlıca besinlerdir.

5) Güneş Işığı Alın

Melatonin adı verilen hormon karanlıkta salgılanır ve fazlası melankolik ruh haline yol açar. Depresyon ataklarının kış ve sonbahar aylarında daha sık gelmesi de bu yüzdendir. Sabah koşusuna, yürüyüşüne çıkın, perdelerinizi açın ve güneş ışığı alarak ruh halinizi daha yüksek tutun.

6) Sanat İle İlgilenin

Filmler ve kitaplar sizi başka bir evrene götürür, kafanızı dağıtır, sinema ve edebiyatla ilgilenin, tiyatroya gidin, müzik dinleyin, resim yapın, şiir yazın, yazı yazın, bir enstrüman öğrenin ve çalın. Depresyondayken kişi kendini işe yaramaz ve yeteneksiz hisseder, eğer sanat ile ilgilenirseniz, bir şeyler üretirseniz bu işe yaramazlık, yeteneksizlik hissi azalabilir, deneyin farkı göreceksiniz.

7) Bohem Sanattan Uzak Durun

Melankoliyi öven müziklerden, filmlerden, kitaplardan, sanatçılardan uzaklaşın. Bu size yarardan çok zarar getirir. Bırakın bir süre dramın yerini komedi alsın. İnternetten iyi hissettiren şarkı, film, kitap listelerine bakabilirsiniz.

8) Hobi Edinin

Hobiler kafanızı dağıtır ve işe yarar hissetmenizi sağlar, iyi vakit geçirir ve iyi hissedersiniz. Bir sanat dalı olur, bilim dalı olur, spor dalı olur, yemek yapmak olur, koleksiyon ya da başka bir şey olur, mutlaka bir hobi edinin.

9) Sosyal Olun

Sürekli hareket halinde olun, kulüplere takılın, başkalarıyla ve kendinizle vakit geçirin. Bütün gün odanızda oturup bilgisayarda takılmak yalnızca durumu daha da kötüleştirecektir. Vakit geçirdiğiniz insanlar sizi kötü etkileyecek insanlar olmasın. Yanında iyi hissettiğiniz ve sizi kötü alışkanlıklara sevk etmeyen, kötü duygular içerisine sokmayan kişilerle birlikte olun.

10) Evcil Hayvan Edinin

Evcil hayvan beslemek, bir şeye yarıyormuş, birilerine yardım ediyormuş gibi hissetmenizi sağlar, sorumluluk duygunuzu geliştirir. Mesela bir kedi, bir köpek beslemek onunla vakit geçirmek, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

11) İçinize Atmayın

Ağlayın, ağlamak endorfin salgılatır, güçlü hissetmek için ağlamamaya çalışmayın. Duygularınızı görmezden gelmeye çalışmayın, konuşun birilerine anlatın. Eğer yakınlarınıza anlatmaya çekiniyorsanız tanımadığınız insanlara anlatın. Anlattıkça, içinizdekileri boşalttıkça rahatlamış olduğunuzu göreceksiniz.

12) Profesyonel Yardım Alın

Eğer sorunlarınızla başa çıkamadığınızı hissediyorsanız durum daha da kötüleşmeden profesyonel yardım alın. Psikoterapi görün, ilaç alın. Tabi yalnızca psikoterapi ya da ilaç alıp depresyondan çıkarım diye düşünmeyin, yukarıdaki maddeleri de mutlaka yapmaya çalışın.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Kendinizi önemsemeniz dileğiyle 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir