Patron Şirketi mi Kurumsal Şirket mi ?

Her iki türdeki şirketlerde çalışmış birisi olarak, bu yazımda sizlere iki tarafında avantajlarını ve dezavantajlarını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki, bu yazıda sizlere hangisinin iyi ya da kötü olduğu değil sadece farklarını anlatmaya çalışacağım. Hangisinin size uygun olduğuna karar vermek, sizin tercihinize ve özelliğinize kalmış.

Şimdi; konuya şu açıdan yaklaşmak gerekirse, her şirket aslında bir patron şirketidir. Burada kurumsal şirket dediğimiz kavram aslında patrona ne kadar uzak ya da yakın olduğunuzla ilgili bir durumdur. Farklara gelirsek;

* Patron şirketlerinde herkes hemen hemen her işi yapar, kurumsal şirketlerde ise görev tanımların bellidir çok ekstra durumlar olmadıkça yaptığınız işin dışına çıkmazsınız.

* Kurumsal bir şirkette belli bir işin üzerine uzmanlaşırsın, patron şirketinde ise hemen hemen her işi yaptığınızdan neredeyse bütün konularda uzmanlaşabilirsin.

* Kurumsal bir firmada üst yönetimin de baskısıyla işleri yetiştirmek için müdürünüz ya da sizin üstünüzdeki kişi size baskı yapabilir, işleri bitirme kaygısı olur. Bu aslında patron şirketinde de böyledir ama kısmen tolere edilebilir.

* Kurumsal bir şirkette çalışma saatleri bellidir, çok ekstra durumlar olmadıkça saatinde gelir saatinde çıkarsınız. Ama patron şirketlerinde mesai bitiminde çıkarsanız patronunuzun nereye gidiyorsun der gibi bakışlarına maruz kalabilirsiniz, bi nevi patron ne zaman çık derse o zaman çıkma mecburiyetinde kalabilirsin, tabi her patron böyle değildir ama çoğunluk bu şekildedir. 🙂

* Büyük şirketlerde çalışmak, çabalarınızın takdir edilmesi ve fark edilmeniz açısından daha zordur. Küçük ölçekli şirketlerde ise yapmış olduğunuz çaba genelde hemen fark edilir ve bu da size orada daha çok değer verilmesini sağlar.

* Kurumsal büyük şirketlerin mutlaka bir yemekhanesi vardır, bugün acaba ne yemek yesem, yemek ne kadar tutacak gibi dertleriniz olmaz, tabi burada yemeklerin çok kötü olmaması şartıyla bunu söyleyebiliriz.

* Bir kere kurumsal bir şirkette çalışıyorsanız kariyer, terfi imkanları, özel sağlık sigortası, eğitimler, yan haklar gibi patron şirketlerinde olmayan bir çok avantajınız olacaktır. Ama diğer yönden baktığınızda topluluk içinde kaybolabilir, kendinizi gösteremeyebilirsiniz, gereksiz toplantılar ve bürokraside işin cabası.

* Patron firmalarında patronunuz sizi sürekli kontrol edecektir, acaba şu an çalışıyor mu yoksa yatıyor mu gibisinden, bu durum sizde mutlaka rahatsızlık uyandıracaktır. Kurumsal firmalarda bu tarz kontroller yok denecek kadar azdır, işin yapılıp yapılmadığına bakarlar.

* Küçük firmalarda nispeten kurumsal firmalara göre daha samimi bir ortam olacaktır.

Benim aklıma gelenler şimdilik bunlar, tabi bu saydıklarım bütün firmalar için aynı olmayabilir ama çoğunlukla durum budur.

Sizlerde kendi görüşlerinizi ya da önerilerinizi yazı altına yorum olarak belirtebilirsiniz. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir