IOS (iphone) ve Android Arasındaki Farklar

Her iki işletim sistemine sahip telefonu da uzun süre kullanmış birisi olarak, bu yazımda iphone telefonlar ile android telefonların farklarını sizlere anlatmaya çalışacağım.
Kişisel görüşüm, ya da hali hazırda kullanmakta olduğum telefonu yazı sonunda bulabilirsiniz 🙂

Sizlerde aklınıza gelen ya da eklemek istediğiniz farkları, konu altına yorum olarak belirtebilirsiniz. Yazıya zaman zaman bu farklar aklıma geldikçe eklemeler yapıp güncel tutmaya çalışacağım, tabi buna sizlerin görüşleriyle de katkı sağlayacağım.

 
1) Iphone telefonlarda var olan resim ya da videoların boyutunu ilginç bir şekilde göremiyoruz. Ama android telefonlarda böyle bir şey söz konusu değil, resimlerin ya da videoların detaylarını boyutlarıyla birlikte oldukça detaylı bir şekilde görebiliyoruz.
 
2) Iphone’larda alarmın kaç dakika erteleneceğini seçemiyoruz, default 9 dakika olarak belirlenmiş. Android’de ise erteleme zamanını ayarlayabiliyoruz.
 
3) Iphone’da zil sesini telefonumuzda bulunan bir ses dosyasıyla değiştiremiyoruz, bunu yapmak için ek uygulamalar vb. kullanmak gerekli. Ama android de telefonda bulunan istediğiniz bir müzik ya da ses dosyası zil sesi olarak belirlenebilir.
 
4) Iphone’larda şarj girişleri her iki türlü de takılabiliyor ters ya da düz farketmiyor. Android telefonların çoğunda ise şarj kablosunun ucunu takmak için doğru tarafı bulmamız lazım.
 
5) Iphone’larda izlediğimiz bir videoyu ya da müziği ileri ya da geri sardırmak için, mutlaka imlecinden tutup süreklemek gerekiyor. Android işletim sistemine sahip telefonda ise bildiğim kadarıyla illa imleçden tutmak zorunlu değil, sürenin nereye gelmesini istiyorsan oraya dokunman yeterli oluyor.
 
6) Iphone’larda genişletilebilir hafıza seçeneği mevcut değil, ama android telefonlarda sd kartlar ile telefonunuzun hafızasını kolaylıkla arttırma şansınız mevcut.
 
7) Iphone’da bulunan kişisel asistan siri, oldukça mükemmel bir şekilde çalışıyor. Ama android telefonlarda bulunan kişisel asistanlar siri kadar gelişmiş ve kullanılabilir değil.
 
8) Her iki telefonun uygulama mağazalarını karşılaştırırsak ise, Apple Store’da bütün uygulamalar denetimden geçer, çöp uygulama bulamazsınız. Ama Play Store’da bulunan uygulamalar bildiğim kadarıyla denetimden geçmiyor, bu yüzden işe yaramaz ya da çöp uygulama bulmanız daha sıktır.
 
Benim kişisel görüşüm, iphone’un daha iyi olduğu yönünde, bir kere telefon oldukça stabil, yani gerçekten telefon kullanıyorum diyebiliyorsunuz, farkı gerçekten hissetiriyor. Bazı sinir bozucu özellikleri yok değil (dosya aktarımı, özelleştirme seçeneklerinin kısıtlı olması vs.), ama telefonun ya da işletim sisteminin stabil olması için bunların gerekli olduğunu düşünüyorum. Zaten kullanım kolaylığı ve stabilite bu gibi küçük farkları görmezden gelmenizi sağlayabiliyor.

Sonuç olarak her iki telefonu da kullanmış biri olarak söylüyorum ki şu an hali hazırda iphone kullanmaktayım ve oldukça da memnunum. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir