Dll ve Exe Dosyalarının İçeriğini Görüntüleme

Bu yazıda .dll ve .exe uzantılı dosyaların içeriğini nasıl görüntüleyebilir, kodlarını nasıl inceleyebilirsiniz bunlardan kısaca bahsetmeye çalışacağım.

Bunun için çeşitli uygulamalar mevcut, ben sizlere bu işlemi açık kaynak bir yazılım olan ILSpy isimli bir uygulama üzerinden göstereceğim.

Uygulamanın github üzerindeki sayfasına, buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı github üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
Sayfayı açtıktan sonra, resimde işaretlemiş olduğum dosyayı indirebilirsiniz, sürüm numarası zamanla değişebilir, bu indireceğiniz kısımda uygulamayı doğrudan açacağınız .exe dosyası bulunduğundan dikkat etmeniz gereken kısım binaries dosyasını indirmek.
ILSpy binaries

Sayfa üzerindeki .zip dosyasını indirip masaüstünüze çıkardıktan sonra, “ILSpy.exe” ye tıklayarak uygulamayı doğrudan açıp kullanabilirsiniz.

 

Şimdi .dll ve .exe dosyalarının içeriklerini uygulamayı kullanarak nasıl inceleyeceğimize bakalım.

Ben çok basit bir örnek olması açısından, Visual Studio uygulamamı açarak basit bir .dll dosyası oluşturdum. Bu oluşturmuş olduğum .dll dosyasının içeriğini görüntülemek için, ILSpy uygulamasından File menüsüne gelerek Open seçeneğine tıklarız ve bu .dll dosyasını açtığımızda sol taraftan bu .dll dosyasını seçerek içeriğini aşağıdaki gibi görüntüleyebiliriz.

ILSpy dll görüntüleme

Nasıl ki anlattığım şekilde .dll dosyasını açıp içeriğine bakabiliyorsak, yine aynı yöntemleri izleyerek .exe uzantılı dosyaların da içeriğini bu şekilde görüntüleyebiliriz.

Anlatacaklarım bu kadardır, kısaca nasıl olduğunu göstermeye çalıştım, umarım sizler için de faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir