Substring ve Substr Kullanımı ve Farkları

Merhabalar, bu yazımda sizlere zaman zaman karıştırılan, “substring” ve “substr” arasındaki farkı kısaca göstermeye çalışacağım.

 • Substring
 • Burada kullanım olarak kısaca şunu diyebiliriz, başlangıç ve bitiş indeksi verilir ve bu aralıktaki karakter dizisi alınır.
  string.substring(start, end)

  Bir örnek ile kullanımına bakalım;
  “JavaScript” stringini substring(2, 5) dersek, sonuç “vaS” olacaktır.
  Burada kısa bir açıklama yapmak gerekirse, 0 dan başlayarak 2 ye kadar sayarsak, ilk karakter “v” olacaktır, ardından ikinci parametre yani bitiş parametresi 5 olduğundan, bu kez 1 den başlayarak sayarsak “JavaS” a kadar olan kısım alınacaktır, başlangıç indeksi 2 olduğundan sonuç “vaS” olacaktır.

   

 • Substr
 • Burada ise kullanım olarak kısaca şu denilebilir, başlangıç indeksinden sonra kaç karakter alacağımızı belirler.
  string.substr(start, length)

  Bir örnek ile kullanımına bakalım;
  “JavaScript” stringini substr(2, 5) dersek, sonuç “vaScr” olacaktır.
  Burada da yine kısa bir açıklama yapmak gerekirse, 0 dan başlayarak 2 ye kadar sayalım, ilk karakter “v” olacaktır, ardından ikinci parametre yani uzunluk parametresi 5 olduğundan, bu kez uzunluk 1 den başlayarak sayılacaktır, “v” de dahil olmak “v” den başlayarak 5 karakter sayarsak, sonuç “vaScr” olacaktır.

   

  Aşağıdaki örnekten detaylıca görülebilir, ilk satır “substring”, ikinci satır ise “substr” örneğidir. İsterseniz CodePen yazısına tıklayıp sayfayı açarak da örnek üzerinde deneme yapabilirsiniz.

   

  Buradaki örnekten de görebiliyoruz ki, substring ve substr arasındaki fark kısaca, substring başlangıç ve bitiş parametreleri arasındaki aralığı belirler, substr ise başlangıçtan sonra kaç karakter sayılacağını belirler.

  Anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar, umarım anlamanız açısından yardımcı olabilmişimdir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir