DeepFake Nedir ?

Merhabalar, bu yazımın konusu popülerliği gitgide artan DeepFake teknolojisi hakkında olacaktır.

2017 yılında icat edilen DeepFake kavramı, deep learning (derin öğrenme) ve fake (sahte) kelimelerinden türetilmiştir.
DeepFake kısaca mevcut bir görüntüde veya videoda yer alan bir kişinin, yapay sinir ağları ve yapay zekayı kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği bir teknolojidir. Daha basit bir ifadeyle, insan yüzünün tüm mimik ve hareketlerinin, resim kareleri halinde başka bir yüze aktarılması işlemine denilebilir. Bu aktarılma işlemi yapay zeka ve makine öğrenmesi kullanılarak yapılır.

Açıklamak gerekirse, DeepFake teknolojisi ile oluşturulan videolar yapay zeka ve makine öğrenimini kullanır ve videoda yer alan kişilerin dudak hareketleri ve mimikleri makine öğrenimi ile algılanır ve yapay zeka ise ise elde edilen bu verileri işleyerek videoda yer alan kişiye özel bir algoritma oluşturur. Bu algoritma da kendisine verilen görselleri aynı ifadeler ve mimiklerle günceller. Görsel ise videodaki gerçek kişiymiş gibi işlenir ve böylelikle videodaki yüz değiştirilmiş olur.

 

Aşağıdaki video konuyla ilgili yapılmış güzel bir çalışma örneği.
Kaynak video, Sertaç Doğanay’ın Instagram hesabındaki buradaki gönderisinden alınmıştır.

 

Başka bir örnek vermek gerekirse, aşağıdaki videoda Bill Hader konuşurken DeepFake teknolojisini kullanarak, yüzünün Al Pacino ve Arnold Schwarzenegger’e nasıl benzetildiğini görebilirsiniz.

 

Son olarak ise aşağıdaki bu video Barack Obama’nın DeepFake kullanılarak aslında söylemediği şeyleri söylemiş gibi gösterilmesi için hazırlanan güzel bir örnek video olmuş. Bu video da gördüğünüz üzere insanlar bu teknolojiyi kötü niyetli olarak kullanabilir ve özellikle ünlü kişiler için büyük tehdit unsurları yaratabilir.

Burada gördüğünüz gibi DeepFake teknolojisi ile kullandıkları yazılımda size ait görüntüleri alarak sizin yüzünüzü istediğiniz videoya koyabilir ve istediklerini söyletebilirler. Bu oluşturulan videoları gerçeğinden ayırt etmek ise neredeyse mümkün değil.

 

Bu teknoloji hakkında bahsedeceklerim bu kadar, verdiğim örneklerle daha da anlaşılır olmasını umuyorum. Görüş ve yorumlarınızı yazı altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir