Entity Framework Mimarileri

Bu yazımda sizlere Entity Framework mimarileri hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım.

Belki bilmeyenler olur diye, Entity Framework nedir çok kısaca açıklayacak olursam; Entity Framework, ORM (Object Relational Mapping) araçlarından biridir. Şimdi de ORM nedir derseniz ise, ilişkisel veritabanı ile nesneye yönelik programlama arasında köprü görevi gören bir araçtır. Aslında Entity Framework, Microsoft tarafından geliştirilen, .Net tabanlı bir ORM aracıdır. Diğer bir deyişle, veritabanına bizim nesnelerimizi bağlayan ve bizim için veri alışverişini yapan bir framework’tür.

Gelelim Entity Framework mimarilerine, Entity Framework’ün bizlere sunduğu 3 tip yaklaşım vardır. Bunlar; Code First, Database First ve Model First yaklaşımlarıdır. Şimdi gelin bunların ne olduklarını kısaca açıklayalım.

Code First

Bu yöntemde classlar ve property’ler yazılımcı tarafından oluşturulur. Burada oluşturmuş olduğumuz class’lar veritabanındaki tablolara, oluşturduğumuz property’ler ise veritabanında oluşan bu tabloların kolonlarına karşılık gelmektedir. Burada veritabanımız, classlarımızın ve modellerimizin durumuna göre güncellenmektedir.

Database First

Bu yöntemde önceden oluşturulmuş bir veritabanını projenize model dosyası olarak bağlarsınız, burada gerekli class’lar ve yapılar ise Entity Framework tarafından üretilir.

Model First

Bu yöntemde ise Visual Studio üzerinde boş bir model dosyası(.edmx) eklenerek, veritabanı bu model üzerinde tasarlanır. Burada derleme adımında verilen script dosyası ile veritabanı oluşturulur.

Kısaca anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar, umarım az da olsa bir fikriniz oluşmuştur. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir