Sağlıklı Bir Yaşam İçin Öneriler

Herkese merhabalar,
Bu yazımda sizlere sağlık bir yaşam sürmeniz için yapmanız gerekenleri ve önerilen bazı tavsiyeleri sıralayacağım.

1) Dengeli Beslenin ve Farklı Gıdalar Tüketin

dengeli beslenme
Dengeli beslenirken öncelikli dikkat etmeniz gereken unsur, mevsim sebze ve meyvelerini tüketmektir. Bol su içmelisiniz, yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein oranı dengeli yiyecekleri tercih etmelisiniz. Sağlık olmak için 40’tan fazla besine ihtiyacımız var ve bunların hepsini aynı gıdalardan alamayız. Bu yüzden farklı besinler de muhakkak tüketmeliyiz.

 

2) Egzersiz Yapın

egzersiz yapın

Spor ya da egzersiz yapmak, her insan için çok önemli bir aktivitedir, ekstra kalorilerimizi yakmamıza yardımcı olmakla birlikte, kalp ve dolaşım sistemimizi için de yararlıdır. Kas kütlemizi korur, dikkatimizi toplamamıza yardımcı olur ve bizleri dinç tutar. En kötü ihtimalle bol bol yürüyüş yapın.

3) Uyku Düzeninize Önem Gösterin

uyku düzeni
Aynı saatlerde uyuyup, aynı saatlerde kalkmaya özen gösterin. Sağlık açısından, uyku olmazsa olmazlarımızdandır. Her gün 7-8 saat uyumaya özen gösterin, uyuduğunuz oda mutlaka karanlık olsun. Uyumadan önce yapılan egzersiz ya da cep telefonuyla oynamak uykunuzun kalitesini oldukça düşürecektir.

4) Beyninizi Aktif Tutun

Bulmacalar, zeka oyunları, zeka soruları ve hafıza teknikleri beyni aktif tutar. Bunun yanında kitap okumak da beyin gelişiminiz açısından oldukça yararlıdır. Ayrıca sizi kültürel olarak da donanımlı birisi yapar.

5) Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin

Stresle baş etmenin yollarını arayın, çünkü stres hormonları bağışıklık sistemine zarar verir. Müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, meditasyon gibi yöntemlerle stresten uzak durabilirsiniz. Bunun yanında sosyal ilişkilere önem gösterin, sevdiklerinizle vakit geçirin. Mutlu olmakta stresle başa çıkmada önemli bir faktördür.

6) Hijyene Önem Verin

Vücut temizliğinize önem verin, Haftada en az 2-3 kez banyo yapın, sabun, lif, şampuan gibi temizlik araçlarını mutlaka kullanın. Bunun yanında tuvalet temizliğinize de özen gösterin ve ellerinizi sık sık sabunla yıkayın, bulaşıcı hastalıkların önemli bir bölümünün ellerden yayıldığını unutmayın.

7) Düzenli Olarak Sağlık Kontrollerinizi Yapın

Herhangi bir sağlık sorununuz olmasa bile yılda bir kezde olsa detaylı bir şekilde check up yaptırın. Bu hem kafanızın rahat olmasını sağlayacak, hem de oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumda, önceden önlem alabilmenizi sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir