Kablosuz Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhabalar, bu yazımda sizlere son dönemlerde oldukça popüler hale gelen kablosuz kulaklıkları alırken dikkat etmeniz gereken noktaları sıralamaya çalışacağım.
 

1) Kulaklık Tipi

Kulaklık alırken bana göre ilk dikkat etmeniz gereken şey tasarımı olacaktır. Öncelikle tasarım olarak nasıl bir kulaklık istediğinizi aklınızda belirlemeniz lazım.
Kulak içi mi yani earbuds, kanal içi mi yani iem (in-ear monitoring) ya da kafa üstü kulaklık mı istiyorsunuz bunu netleştirin.

 

Kulaklıklar arasındaki farkı earbuds ve iem olarak aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

iem ve earbuds kulaklık farkı
 

2) Tasarım

Kulaklık tipini belirledikten sonra artık tasarıma bakabilirsiniz, tasarımdan kastım, kulaklık kulağınıza tam olarak oturuyor mu, hafif mi, ağır mı gibi bu tarz ergonomik sorulara yanıt bulmanız gerekebilir. Ayrıca dışarıdan bakıldığında kulaklık nasıl durmaktadır, bu da bence kimisine göre önemli bir ayrıntı olabilmektedir.
Tabi tasarım olarak başka dikkat etmeniz gereken noktalarda var, bunlar kulaklığa dokunarak şarkıyı kontrol etmek, gelen çağrıları kulaklıkla cevaplamak ya da ses kontrolünü kulaklıklarla yapabilmek. Bu özelliklerde kulaklık seçiminizde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri olsun.
 

3) Ses Deneyimi

Kablosuz kulaklıklar, özellikle bluetooth teknolojisinin gelişmesiyle beraber ses konusunda artık daha başarılılar. Tabi burada dikkat etmeniz gereken nokta, kulaklık yeni çıkmış olsa bile hangi bluetooth teknolojisini kullandığı önemli. Şu an için bluetooth 5 ve üstü bir standartta bir kulaklık almanız ses konusunda iyi bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.
Tabi ses konusunda tek önemli nokta bluetooth değil, kulaklıkta yer alan işlemcinin ve buna destek olan sürücülerin performansı da önemli bir nokta. Ayrıca dengeli bir iç ekolayzıra sahip işlemcileri olan kulaklıkları tercih etmenizde tavsiyelerimden birisidir.
 

4) Çağrı ve Mikrofon Kalitesi

Tabi alacağınız kulaklığı sadece müzik dinlemek için almayacaksınızdır. Telefon görüşmeleri yapmakta isteyeceksinizdir.
Burada dikkat etmeniz gerekecek durumlar ise, sesinizi karşı tarafa nasıl ileteceğiniz, karşı tarafın sesi ise size nasıl ulaşacağıdır.
Ses konusunda başarılı olan kulaklıklar sesleri size iyi bir şekilde verebilir, ama kulaklığın mikrofon tasarımı kötü ise, sizin sesiniz karşı tarafa iyi bir şekilde ulaşmayacaktır. Bu da konuşma performansınızı olumsuz yönde etkileyecektir.
Bunun için gürültü engelleme özelliğine sahip kulaklıkları birinci öncelik olarak tercih edebilirsiniz.
 

5) Şarj ve Pil Ömrü

Kablosuz kulaklıklarda pil ömrü de önemli kriterlerden birisidir. Hele ki iyi bir kulaklık aldığınızda gerek müzik dinleme gerekse telefon görüşmeleriniz için kablosuzun vermiş olduğu rahatlıktan ötürü kulaklıkları sürekli kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda da pil ömrü önemli bir kriter haline gelecektir.
Burada dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var, birincisi kulaklıklarınız full şarjdan sonra ne kadar süre gitmekte, ikincisi şarj kutusu kulaklıklarınıza ne kadar süre şarj sağlayabiliyor ve son olarak kutunun şarjı bittiğinde ne kadar sürede şarj olduğu da önemli.
 

6) Fiyat

Son olarak, kablosuz kulaklıklar kablolu versiyonlarından pahalı olduğu için alması biraz daha sıkıntılı olabiliyor. Bu sebeple aradığınız özellikleri taşıyacak diye de bir kulaklığa yüklü miktarlarda para vermenize gerek yok. Çok pahalı fiyatlara alabileceğiniz kulaklıkların, biraz detaylı araştırmayla benzer özelliklerine sahip olanlarını da oldukça uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

 
Umarım yazı sizlere bir fikir vermiştir. Sorularınızı, önerilerinizi veya kullandığınız kulaklık modellerinizi yorum olarak belirtirseniz sevinirim. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir