Notepad++ Makro Oluşturma Örneği

Merhabalar, bu yazımda notepad++ da makro kaydı nasıl oluşturulur ve oluşturulan bu makro nasıl kullanılır, bir örnek vererek bunu göstermeye çalışacağım.

Örneğe başlamadan önce kısa bir bilgi vereyim. Regex ifadelerde “\n” ifadesi yeni satır, “\r” ifadesi ise enter ile alt satıra geçme gibi düşünülebilir.

Örnek olması açısından şöyle bir işlem yapalım. Elimizde aşağıdaki gibi alt alta yazılmış bir metin olduğunu düşünelim.

Test1
Test2
Test3
Test4
Test5
Test6
Test7
Test8
Test9
Test10

Bu satırların aralarına virgül koyarak, tek bir satırda yazmak istediğimizi varsayalım. Yani şu şekilde;

Test1,Test2,Test3,Test4,Test5,Test6,Test7,Test8,Test9,Test10

Bunu notepad++ da yapmanın kısa yolu şu şekildedir.

notepad++ makro

Buradaki işlemde yaptığımız şey aslında aradığımız bölüme “\r\n” yazarak yeni satır ve enter ifadelerini bul ve virgül ile değiştir demiş oluyoruz. Tümünü değiştir dediğimizde, aralarına virgül koyarak tek bir satır halinde istediğimiz şekli vermiş olur.

Bunun bir de tersini yapalım. Yani elde ettiğimiz,
Test1,Test2,Test3,Test4,Test5,Test6,Test7,Test8,Test9,Test10
bu ifadeyi yeniden virgüllerini silerek alt satıra geçirelim. Onun içinde yine resimdeki gibi, bu sefer aranan kısmına “,” değiştir kısmına ise “\r\n” ifadelerini yazdığımızda en başa dönmüş oluruz.

 

Şimdi, buraya kadar anlattıklarımızı gelin makroya kaydedelim ve tek bir kısa yolla bu işlemleri yapalım. Bunun için,

Makrolar menüsünden Kaydı Başlat diyelim. Kaydı başlat dedikten sonra, yukarıdaki resimdeki işlemi bir kez çalıştıralım ve ardından Kaydı Durdur diyelim. Böylelikle bu yapılan işlemi bir makroya kaydetmiş olduk. Bu yaptığımız işlemi kaydedip sürekli kullanmak istiyor ve bir kısayol eklemek istiyorsak ise, Geçerli Makroyu Kaydet… işlemine tıklayalım ve kendimize bir kısayol belirleyelim. Ben ismine VirgülKoy dedim ve kısayolunu da Ctrl+Shift+V yaptım.

makro kısayol

Şimdi yine aynı şekilde, bu işlemin tersini de yaparak yeni bir makroya kaydedebiliriz. Kaydı Başlat diyip aranan kısmına “,” değiştir kısmına ise “\r\n” yazarak Tümünü Değiştir diyelim. Sonrasında Kaydı Durdur diyip, Geçerli Makroyu Kaydet… işlemiyle yine bu yaptığımız işleme bir kısayol verelim. Ben ismine VirgülSil diyip kısayolunu da Ctrl+Shift+N yaptım.
Resimdeki gibi işlemlerin isimlerini ve kısayollarını görebilirsiniz.

makro kaydet

Ek olarak Makrolar menüsünden Kısayolu Değiştir/Makroyu Sil… diyerek oluşturulan bu makroyu düzenleyebilirsiniz.

Artık bunun gibi ifadelerde, mesela SQL’de INSERT INTO VALUES sorgusunda değerleri bu şekilde virgül koyarak eklemek istediniz tek bir kısayolla istediğiniz ifadeyi elde edebilirsiniz.

Tabi buradaki asıl amaç makro kullanımını göstermekti, bu yaptığım işlem sadece basit bir örnekti. Umarım işinize yarar ve daha efektik işlerde kullanırsınız.

Görüş ya da yorumlarınızı konu altına yazarsanız sevinirim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir