Konsantrasyon Sorunu Yaşayanlar İçin Öneriler

Bu yazımda, dikkat eksikliği, konsantrasyon ya da odaklanma sorunu yaşayanlar için bazı ufak önerilerde bulunacağım. Umarım faydasını görürsünüz.

 

* Zihninizi meşgul eden şeyleri yazıya dökün
Çalışırken kafanızı meşgul eden şeyler varsa, bunlar işe konsantre olmanızı engelleyebilir, bunun için bu şeyleri kağıda yazın ve ne zaman ilgileneceğinizi de yanına not düşün. Bu sizi zihinsel olarak rahatlatacaktır ve yaptığınız işe daha kolay yoğunlaşmanızı sağlayacaktır.

* Rahat bir ortam oluşturun
Mesela kendinize konforlu bir koltuk, düzgün bir masa oluşturun. Çevredeki dikkat dağıtıcı şeyleri olabildiğince engellemeye çalışın.

* İşten keyif almaya çalışın
İşi belki sevmeyebilirsiniz ama illa yapılacaksa, bu isteksizlik yaptığınız işin kalitesine de yansır. Bu yüzden işi daha iyi yapmak istiyorsanız işin ilgi çekici bir yanını bulmaya çalışın, böylelikle işten keyif alarak konsantrasyonunuzun yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.

* Birden fazla işi aynı anda yapmamaya çalışın
Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmak, hem konsantrasyonunuzu dağıtır, hem de yaptığınız işin kalitesi azalır.

* Yaptığınız işi parçalara ayırın
Yaptığınız iş bazen gözünüzde çok büyük görünebilir, bu nedenle bütün olan işinizi küçük parçalara ayırmayı deneyin, bu yöntemle küçük parçaları tamamladıkça motivasyonunuz artar ve diğer parçaya geçmek için sizi kamçılar.

* 5 tane daha yöntemini kullanın
Baktınız işten sıkılıyorsunuz, kendi kendinize “5 tane daha” diyin. Mesela kitap okurken sıkıldınız mı 5 sayfa daha okuyacağım diyin, ya da çalışmaktan sıkıldınız, 5 dakika daha çalışacağım diyin.

* Uyku ve egzersiz
Uykunuz yeteri kadar olsun ve de düzenli bir şekilde egzersiz yapın.

* Beslenmenize dikkat edin
Vücudunuzdaki demir eksikliği, konsantrasyon problemine yol açabilir, bu nedenle et, balık gibi demir ağırlıklı gıdalarla beslenmeye çalışın. Ayrıca vitaminsiz kalmayın gerekli vitaminleri doğal yollarla mutlaka almaya çalışın.

* Gereksiz hareketlerden kaçının
Konsantrasyonu yüksek kişiler sakin ve dingindir, gereksiz hareket ve davranışlardan sakınırlar. Aynı şekilde siz de enerjinizi korumak için gereksiz hareketlerden kaçının ki yaptığınız işe yoğunlaşabilesiniz.

* Kendinize ödül verin
Mesela, kendinize şunu diyebilirsiniz. Bu işi bitirdikten sonra, şunu şunu yapacağım. Örneğin güzel bir yemek ya da iyi bir dinlenme. Sizin hoşunuza giden şeyler olsun ki iş bittikten sonraki yapacağınız şeyi düşünmek yaptığınız işe daha konsantre olmanızı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir