Google Aramalarınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Bu yazımızda google’da aradığınızı daha kolay bulmanızı sağlayacak bazı google arama tekniklerinden bahsedeceğim.

1) Tırnak(” “) işareti
Belli bir kelime grubunu aramak için tırnak işareti kullanabilirsiniz. Tırnak işareti ile aradığınızda google, arama sonuçlarını tırnak işareti içinde yazdığınız kelimeleri bularak getirir ve aradığınız kaynağa ulaşmanız daha kolay olabilir.
Örnek vermek gerekirse, “kablosuz kulaklık” gibi.

2) AND Operatörü
İngilizce’de ve anlamına gelen AND komutu yalnızca aradığınız iki sözcüğün aynı anda bulunduğu içeriklerin sonuçlarını getirir.
Örneğin iphone ve android kelimelerinin yer aldığı içerikleri bulmak istiyorsanız arama şekliniz iphone AND android şeklinde olabilir.

3) OR Operatörü
İngilizce’de ya da anlamına gelen bu komut ile aradığınız sözcüklerden birini ya da diğerini barındıran içeriklere ulaşabilirsiniz.
Örneğin yine iphone ve android kelimeleri üzerinden örnek verirsek iphone OR android bu şekilde bir arama yaptığınızda iphone ve android kelimelerinin hem ayrı ayrı hem de aynı anda yer aldığı sonuçları, aynı anda görmenizi sağlar.

4) site: komutu ve -site: komutu
Belirli bir internet sitesi içinde arama yapmak istiyorsanız bu komutu kullanabilirsiniz.
Örneğin site:bitimek.com yazılım gibi bir arama yaptığınızda sadece bitimek.com sitesinde yazılım sözcüğü geçen konuları veya yazıları sonuç olarak getirir.
Bunun tam tersi, yani aradığınız kelimenin belirlediğiniz site dışındaki sonuçlarını size getirmesini istiyorsanız ise, site: komutunun başına – (tire) işareti konulabilir. Örneğin -site:apple.com iphone şeklinde bir arama yaptığınızda iphone sözcüğünün apple.com dışındaki sitelerde geçen sonuçlarını size getirir.

5) filetype: komutu
Dosya tipi anlamına gelen komut ile belli bir dosya türünü içeren sonuçlar içinde arama yapabilirsiniz. Komutun ardından pdf, doc, docx, xls, xlsx, ppt gibi dosya tipi kısaltmaları ekleyerek arama yapılabilir.
Örneğin, yapay zeka filetype:pdf şeklinde bir arama yaptığınızda, pdf uzantılı belgeler içerisinde yapay zeka sözcüklerini içeren arama sonuçlarını getirir.

6) (eksi) işareti
Bazı kelimeleri yaptığınız aramadan hariç tutmak için o kelimelerin önüne – (eksi) işareti koyarak arama yapabilirsiniz.
Örneğin yapay zeka ve makine -öğrenmesi şeklinde bir arama yaptığınızda içinde yapay zeka ve makine geçen ama öğrenmesi kelimesi geçmeyen sonuçları getirir.

7) intitle: komutu ve allintitle: komutu
Başlığında belirttiğiniz kelimeyi içeren sözcükleri bulmak istiyorsanız bu şekilde bir arama yapabilirsiniz.
Örnek olarak intitle:ingilizce şeklinde bir arama yaparsanız konu başlıkları içerisinde ingilizce sözcüğü olan sonuçları getirir.
allintitle ise yazdığınız tüm kelimeleri başlıkta bulan sonuçları getirir, örnek vermek gerekirse allintitle:ingilizce fransızca şeklinde bir arama yaparsanız konu başlığında hem ingilizce hem de fransızca sözcüklerini içeren sonuçları getirir.

8) inurl: komutu
Bu komut ile arama yaptığınızda google sizlere ilgili sitenin url si içinde aradığınız kelimeyi içeren sonuçları sizlere getirir.
Örnek vermek gerekirse inurl:apple şeklinde bir arama yaparsanız, site adresleri içerisinde apple sözcüğü geçen sonuçları bulur ve onları gösterir.

9) related: komutu
Bu komut sorguda belirtilen internet sitesine benzer sitelerin listesini verir.
Örnek, related:google.com şeklinde bir arama yapıldığında diğer benzer arama motorlarını getirir.

10) * (yıldız) işareti
Eksik bir kelimeyi uygun olabilecek seçeneklerle tamamlamak için yıldız işareti kullanılabilir. Örneğin orhan * kanık diye bir arama yaptığınızda google orhan veli kanık olarak * (yıldız) işaretine uygun sonuçları size gösterir.

Aramalarınızı kolaylaştıracak ve yardımcı olacak tekniklerden kısaca bahsetmeye çalıştım, zaman zaman güncelleme yapılacaktır. Sizlerin de buradakilerden farklı olarak bildiği ve kullandığı teknikler varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir