Ücretsiz SSL Sertifikası – Let’s Encrypt Kurulumu

Sitenize SSL sertifikası kurmak istediğinizde, ücretli seçeneklerin yanısıra ücretsiz olarak sunulan SSL sertifikaları da vardır. Bunlardan biri de açık kaynak kodlu olarak sunulan Let’s encrypt isminde bir SSL sertifikasıdır. Eğer hosting firmanız bu seçeneği sizlere sunuyorsa, sitenize bunun kurulumunu yapmak için öncelikle CPanel’e giriş yapın.

 

güvenlik cpanel

Güvenlik bölümünden resimdeki gibi Let’s Encrypt yazısına tıklayın. Eğer burada bu seçenek yoksa, hosting firmanız sizlere bu seçeneği sunmuyordur.

Ardından karşınıza çıkan ekrandan New SSL Certificate butonuna tıklayın.

yeni ssl sertifikası

 

Burada açılan pencereden SSL sertifikasını kurmak istediğiniz domain adresini seçip Submit dedikten sonra Let’s encrypt sertifikası seçmiş olduğunuz siteye otomatik olarak kurulacaktır.

Tabi bu ücretsiz olarak sunulan sertifikanın diğer ücretli sunulan sertifikalardan benim bildiğim kadarıyla farkı, 3 aylık bir süresinin olması. Yani kurduktan 3 ay sonra sertifikanın süresi bitmekte, 3 ay sonra tekrar yenilemeniz gerekiyor.

Son olarak bu ve bunun gibi SSL sertifikalarını kurduktan sonra sitenizin URL adreslerini https olarak değiştirmeniz önemlidir.

Sizlerde yorum ve görüşlerinizi burada belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir