İzlenmesi Gereken Filmler Listesi

Bu yazımda sizlere en çok beğendiğim filmlerin bir listesini hazırladım. Hazırladığım listenin hepsini de seveceğinizi düşünüyorum. Listeyi hazırlarken zaten bilinen ve çok popüler olan filmleri koymamaya çalıştım, şimdiden iyi seyirler.

Not : Filmlerin sıralamasını şu an ki güncel IMDb puanına göre sıraladım. Umarım beğenirsiniz.

 

* Esaretin Bedeli (1994)

esaretin bedeli

IMDb: 9.3 : https://www.imdb.com/title/tt0111161/

Esaretin bedeli, orijinal ismiyle ise, The Shawshank Redemption şu anda imdb top 250 film listesinde 9.3 lük puanıyla birinci sıradadır. Bu yüzden filmi anlatmayacağım sadece belki izlemeyenler vardır diye listeye eklemiş bulunmaktayım. Eğer ki izlemediyseniz vakit kaybetmeden oturun ve izleyin. Filmin türkçe dublajı bence orjinalinden çok çok daha iyidir, bildiğim kadarıyla filme 2 farklı dublaj yapılmıştı, siz eğer ki imkanınız varsa Nur Subaşı’lı seslendirmeye sahip olan dublajı izleyin. Türkçe dublajının kendisinden çok daha iyi olan nadir filmlerden biridir.

 

* İyi, Kötü ve Çirkin (1966)

iyi kötü ve çirkin

IMDb: 8.9 : https://www.imdb.com/title/tt0060196/

Western tarzını sevenler bu filmi zaten bilirler, ama western tarzı filmler nedir bilmeyenler bu filmi izleyerek oldukça güzel bir başlangıç yapabilir. Filmin imdb puanı da oldukça yüksektir. Gerek konusu, gerekse dönemine göre oldukça iyi çekilmiş kalitesiyle bu filmde mutlaka izlemeniz gereken filmler listesindedir. Süresi 3 saat ama izlerken sürenin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Yine bu filmi de türkçe dublajlı olarak izlemenizi öneriririm.

 

* 12 Angry Men (12 Öfkeli Adam) (1957)

12 angry men

IMDb: 8.9 : https://www.imdb.com/title/tt0050083/

Siyah beyaz film sevenler için kült bir yapım olan 12 angry men, türkçe ismiyle ise 12 öfkeli adamın konusu cinayetle suçlanan bir genç hakkında karar vermek üzere toplanmış 12 jüri üyesinin karar verme sürecini ele alıyor. Tek bir odada geçen ve 12 kişinin birbirleriyle konuşmalarını anlatan film, gerek senaryosu gerekse olayları ele alış biçimiyle mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında yer almakta. Zaten filmin imdb puanının 8.9 olması filmi izlemek için bence yeterli bir sebep.

 

* One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu) (1975)

guguk kuşu

IMDb: 8.7 : https://www.imdb.com/title/tt0073486/

Türkçeye guguk kuşu olarak çevrilen bu film, yine çok fazla bilinmeyen filmler arasındadır. Ama başta Jack Nicholson olmak üzere buradaki herkes o kadar güzel oyunculuk çıkarmış ki, izlerken oyunculara hayran olmamak elde değil. Film akıl hastanesine aslında deli olmayan bir adamın gelerek, diğer akıl hastalarıyla olan ilişkisini anlatmakta.

 

* 3 Idiots (3 Aptal) (2009)

3 idiots

IMDb: 8.4 : https://www.imdb.com/title/tt1187043/

Bilenler zaten bilir bilmeyenler için ise, hint filmlerine karşı olan ön yargınızı artık kırın ve bu filmi izleyin. Film üniversiteye yeni başlayan 3 üniversite öğrencisinin etrafında geçiyor ve içinde bulunduğumuz eğitim sistemini çok ciddi biçimde eleştirirken, sizi güldürmeyi de çok iyi başarıyor. Filmin başrol oyuncusu olan Aamir Khan gerçekten de çok iyi bir iş çıkarmış.

 

* Bizim İçin Şampiyon (Bold Pilot) (2018)

bizim için şampiyon

IMDb: 8.4 : https://www.imdb.com/title/tt9124428/

Konusuna çok kısa değinecek olursam, film efsane yarış atı Bold Pilot sayesinde bir araya gelen Halis Karataş ve Begüm Atman arasındaki büyük aşkın hikayesini ele alıyor. Oyunculuklar oldukça başarılıydı, Fikret Kuşkan’ı zaten söylemeye gerek yok, Farah Zeynep Abdullah ise muhteşem bir performans sergilemiş, filmi izlerseniz ağlama garantisi veriyorum 🙂
Diğer bir değinmek istediğim nokta ise yarış sahneleri gerçekten birebir aynı şekilde çekilmiş, bu çekimleri yaparken emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etmek gerekir. Sonuç olarak son zamanların muhteşem yerli yapımlarından biri, bu tarz biyografi filmlerinin çoğalması ve özellikle bu kalitede çekilmesi dileğiyle.

 

* Babam ve Oğlum (2005)

babam ve oğlum

IMDb: 8.4 : https://www.imdb.com/title/tt0476735/

Babam ve Oğlum, türk yapımları içerisinde bana göre en iyi filmlerden bir tanesidir. Bu filmi izleyipte ağlamayan insan yoktur diye düşünüyorum. Çağan Irmak o kadar güzel bir iş çıkarmış ki tebrik etmemek elde değil, tabi filmin bu başarısında her bir oyuncunun muhteşem performanslarını da göz ardı etmemek lazım.

 

* Django Unchained (2012)

django

IMDb: 8.4 : https://www.imdb.com/title/tt1853728/

Türkçeye Zincirsiz ismiyle çevrilen bu film, bana göre Quentin Tarantino’nun en iyi filmidir. Yine yeni dönem western tarzı filmlerden sayılan bu fimin konusu, bir köle olan Django’nun ödül avcısı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesiyle başlıyor ve olayların gelişmesiyle belli bir süre sonra Django’nun hedefi karısı Broomhilda’yı bulmak ve kurtarmak oluyor. Bu amaç doğrultusunda bu ikili Candyland çiftliğine doğru yol alır ve buradaki Calvin Candie ile karşılaşır ve bundan sonraki olaylar oldukça ilginç bir hal almaktadır. Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio ve Samuel L. Jackson gibi ünlü yıldızların başrolünde olduğu bu filmi mutlaka izlemenizi öneriririm.

 

* Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar) (2007)

taare zameen par

IMDb: 8.4 : https://www.imdb.com/title/tt0986264/

Türkçeye yerdeki yıldızlar ya da her çocuk özeldir ismiyle de çevrilen bu film, yine Aamir Khan’ın başrolünde olduğu bir hint filmidir. Konusu disleksi yani öğrenme bozukluğu olan 8 yaşındaki bir çocuğun ailesi ve okulu ile ilgili yaşadığı sorunları anlatmaktadır. Ta ki küçüklükte kendisi gibi disleksi rahatsızlığı olan öğretmeni ile karşılaşıncaya kadar. Gerek konusu gerekse müzikleri ile oldukça duygusal olan bu film izledikçe sizi kendinize çekecektir.
Yalnız bu filmi sakın türkçe dublajlı izlemeyin, orijinal haliyle izlemeniz daha doğru olacaktır.

 

* Toy Story (Oyuncak Hikayesi) (1995)

toy story

IMDb: 8.3 : https://www.imdb.com/title/tt0114709/

Toy story türkçe ismiyle oyuncak hikayesi, pixar tarafından yapılmıştır ve uzun metrajlı ilk çıkan animasyon filmidir. Oyuncakların gizli yaşamını anlatmaktadır. Oldukça keyifli bir konusu vardır. 1999’da Toy Story 2 ve 2010 da ise Toy Story 3 olmak üzere 2 devam filmi daha çıkmıştır. 2019 da ise Toy Story 4 ün çıkması planlanmaktadır.

 

* Black (2005)

black

IMDb: 8.2 : https://www.imdb.com/title/tt0375611/

2005 yapımı bu hint filmi çok fazla bilinmez fakat konusu ve oyunculuklarıyla, çok üst düzey bir filmdir. Direkt olarak konusundan bahsedersek, kör, sağır ve dilsiz olan küçük bir kızın hocası sayesinde nasıl hayata tutunduğunu ve geri kalan yaşamanı anlatmaktadır. Film Helen Keller’in yaşamından esinlenerek yapılmıştır.

 

* Her Şey Çok Güzel Olacak (1998)

her şey çok güzel olacak

IMDb: 8.2 : https://www.imdb.com/title/tt0263438/

Cem Yılmaz’ın ilk filmi olan Her Şey Çok Güzel Olacak, gördüğüm kadarıyla çok bilinmiyor ve bence Cem Yılmaz’ın halen çektiği en güzel filmidir. Filmde Mazhar Alanson ile birlikte oldukça iyi bir ikili olmuşlar. Neredeyse her sahnesi ayrı bir eser olan bu filmi izlemeyenler mutlaka izlesin.

 

* Miracle In Cell No 7 (Hücre 7 Mucizesi) (2013)

hücre 7 mucizesi

IMDb: 8.2 : https://www.imdb.com/title/tt2659414/

Bu film bir güney kore filmi, orijinal ismi 7-beon-bang-ui seon-mul olan bu filmin konusu, kızını çok seven zihinsel özürlü bir baba, bir suç yüzünden yanlışlıkla ceza evine gönderilir ve hapishanede 5 mahkumla bir hücreyi paylaşır, sonrasında olaylar gelişir. Küçük kızın oyunculuğuna hayran kalacaksanız, izlemediyseniz açın ve izleyin, bu filmde ağlama garantisi olan nadir filmlerden bir tanesidir.

 

* Kış Uykusu (2014)

kış uykusu

IMDb: 8.2 : https://www.imdb.com/title/tt2758880/

Bir Haluk Bilginer hayranı olarak söyleyebilirim ki bu film muhteşem olmuş. Nuri Bilge Ceylan’ın en sevdiğim filmi şu an için budur. Oyunculuklar o kadar iyi, diyaloglar ve çekim açıları o kadar muhteşemdi ki film 3 saat olmasına rağmen zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile. Sakin bir anınızda izlemenizi öneririm.

 

* Rocky (1976)

rocky

IMDb: 8.1 : https://www.imdb.com/title/tt0075148/

Rocky, sanırım bilmeyen yoktur. Şu ana kadar toplamda 6 film çekilmiştir ve ekstra olarak çekilen 2 Creed filmi ise bu filmlerle bağlantılıdır. Yani toplamda 8 film diyebiliriz. Azmin ve kararlılığın en güzel yansıtıldığı filmlerden biridir. Umutsuz olduğunuz bir anda açıp izleyebilirsiniz, çok fena gaza getirir benden söylemesi. Aynı zamanda çekilmiş film serileri arasında benim en sevdiğim seri filmidir.
Filmleri sıralarsak, Rocky (1976), Rocky 2 (1979), Rocky 3 (1982), Rocky 4 (1985), Rocky 5 (1990), Rocky Balboa (2006), Creed (2015), Creed 2 (2018)

 

* Planet of the Apes (Maymunlar Cehennemi) (1968)

maymunlar cehennemi

IMDb: 8.0 : https://www.imdb.com/title/tt0063442/

Maymunlar cehennemi, son zamanlarda çıkan maymunlar cehennemi filmlerinden bahsetmiyorum. Bu film serisi ilki 1968 yılında çekilmiş olmak üzere toplamda 5 filmdir ve bence asıl hikaye buralarda anlatılır, özellikle serinin ilk 2 filmi çok farklı şeyler anlatır, tabi anlayabilene 🙂 Bu 5 film ise sırasıyla, Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes) (1968), Maymunlar Cehennemine Dönüş (Beneath the Planet of the Apes) (1970), Maymunlar Cehenneminden Kaçış (Escape from The Planet of the Apes) (1971), Maymunlar Cehenneminde İsyan (Conquest of the Planet of the Apes) (1972), Maymunlar Cehenneminde Savaş (Battle for the Planet of the Apes) (1973)
Eski de olsa bence günümüzde çekilen seriden daha güzeldir.

 

* The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme) (2006)

umudunu kaybetme

IMDb: 8.0 : https://www.imdb.com/title/tt0454921/

Umudunu Kaybetme gerçek bir hikayeyi anlatmaktadır ve Will Smith’in oyunculuğuyla zirveye çıktığı filmlerden biridir. Konusu kısaca, işinde sorunlar yaşayan ve maddi açıdan çok zor günler geçiren bir adamın oğluyla birlikte yaşadığı hikayeyi anlatır. Ufak bir not filmdeki çocuk Will Smith’in gerçek oğludur. Bu filmde kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden bir tanesidir, film sonunda istemsizce gülümseyebilirsiniz.

 

* Ölümlü Dünya (2018)

ölümlü dünya

IMDb: 7.8 : https://www.imdb.com/title/tt7748244/

Bu filmi normalde bu listeye eklemeyecektim ama, çekimi ve aksiyon sahneleri o kadar muhteşemdi ki, türk filmi standartlarının çok çok üstündeydi. Oyunculara zaten diyeceğim yok, gülmekten karnınıza ağrılar girebilir benden söylemesi. Hele ki o evdeki kavga sahnesi gerçekten muhteşem çekilmiş, buradan bir kez daha tüm ekibi kutlarım 😛

 

* Avatar (2009)

avatar

IMDb: 7.8 : https://www.imdb.com/title/tt0499549/

Avatar, tarih olarak 2100 yılında geçen bu film gerek konusu gerekse üst düzey görsel efektleriyle beni kendine hayran bırakmıştır. Film James Cameron sayesinde mi bilmiyorum ama çok güzel bir şekilde kurgulanmış. Devam filmi olan Avatar 2 planlanana göre 2020’de çıkacakmış, şimdiden sabırsızlıkla beklediğimi söyleyebilirim.

 

* Mucize (2015)

mucize

IMDb: 7.7 : https://www.imdb.com/title/tt3138782/

Gelelim bu filme, muhteşem bir oyunculuğa sahip olan bu filmi sırf Mahsun Kırmızıgül çekti diye izlememezlik ederseniz hata etmiş olursunuz, artık bırakın bu önyargıları, filmi izleyin ve oyunculuk neymiş bunu görün. Film, 1960 yılında bir öğretmenin İzmir’den doğu illerinden birine tayini ve sonrasında yaşadıklarını anlatsa da, asıl işlenen konu engelli insanlara, engelli adayları insanların nasıl baktığı ve davrandığı ile ilgili. Bu filmde Mert Turak’ın oyunculuğuna hayran olmamak elde değil, sırf bu oyunculuk için bile bu film izlenir.

 

* Law Abiding Citizen (Adalet Peşinde) (2009)

adalet peşinde

IMDb: 7.4 : https://www.imdb.com/title/tt1197624/

Heyecan dolu bir film izlemek istiyorsanız, bu film oyuncu kadrosu ve konusuyla beklentilerinizin oldukça üstünde bir film olacaktır. Film, bir soygun sırasında eşini ve çocuğunu kaybeden bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Onun artık tek bir amacı vardır, intikam. Belki çok klasik olacak ama izlerken ağzınız açık kalabilir.

 

* Ekşi Elmalar (2016)

ekşi elmalar

IMDb: 7.1 : https://www.imdb.com/title/tt5985288/

Ekşi elmalar’ın, bence Yılmaz Erdoğan’ın Vizontele’yi bir kenara bırakırsak, şu ana kadar çekmiş olduğu tartışmasız en iyi filmidir. Film hakkında internette bazı olumsuz yorumlardan bahsedilse de kesinlikle fazlasıyla izlenebilir bir film olmuş. Bir kere oyunculuklar olağanüstü, özellikle Farah Zeynep Abdullah müthiş bir iş çıkarmış, gerek konusu bakımından, gerek oyunculuklar bakımından, gerekse seyirciye verdiği o muhteşem duygu için özellikle izlenmelidir.

 

* Polis (2007)

polis

IMDb: 6.7 : https://www.imdb.com/title/tt0826606/

Haluk Bilginer’in başrolünde olduğu harika bir psikolojik gerilim filmi. Bu filmi ya çok beğenirsiniz ya da hiç beğenmezsiniz ortası yoktur. Ben oldukça beğenmiştim, artık izleyip izlememek size kalmış. Konusu ise kanser yüzünden çok kısa bir ömrü kalmış bir polisin mafyaya karşı tek başına açtığı savaş sonrasında ailesini koruma çabasını anlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir