Video Veya Filme Altyazı Gömmek

Merhabalar, bu yazımda olabildiğince basit bir şekilde videoya ya da filme altyazı kalıcı olarak nasıl gömülür bunu göstereceğim.

Öncelikle bu iş için gerekli olan açık kaynak kodlu HandBrake ismindeki programı indirmeniz gerekmektedir.
İndirme bağlantısı için burayı tıklayabilirsiniz.

Programı indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra, programı açtığınızda ilk olarak aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

handbrake açılış
 
Resimde de işaretlemiş olduğum “File Open a single video file.” yazan yere tıklayın ve altyazı ekleyeceğiniz videoyu seçin. (Ben de size göstermek için kış uykusu filminden çok sevdiğim bir sahneyi alıp hamdi hoca sahnesine ingilizce altyazı ekleyeceğim.)

Altyazı eklemek istediğiniz videoyu seçtikten sonra karşınıza resimdeki gibi bir ekran gelecektir.
 
handbrake video seç
 

Buradan “Subtitles” sekmesine tıklayın.

 

Ardından resimde de göstermiş olduğum adımları sırasıyla uygulayın.

handbrake altyazı seç

 

İlk olarak “Import Subtitle” seçeneğine tıklayarak altyazı dosyasını seçin, sonrasında “Burn In” seçeneğini işaretleyin, sonrasında dilerseniz “Browse” seçeneğine tıklayarak videonun nereye kaydedileceğini seçin, burada isterseniz dosya uzantısını da değiştirebilirsiniz.

Son olarak ise “Start Encode” butonuna tıklayarak işlemin tamamlanmasını bekleyin. Bu süre videonuz uzunluğuna göre değişecektir. Sabırla bitmesini bekleyin.

Muhtemelen lazım olmayacaktır ama burada ek olarak video altyazısında türkçe karakter vs. gibi bir sorun olduğunda “Lang” ve “Char Code” seçeneklerini de değiştirebilirsiniz.
 
Video bittikten sonra, altyazımız aşağıdaki gibi görünecektir.

handbrake altyazı
 
Anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar, umarım sizler için faydalı olmuştur. Soru ya da yardımlarınızı yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir